Zombiaki

Wszelkie inne gry.
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Zombiaki

Post autor: Rogo »

Przy okazji wizyty w sklepie Gamekeepera zakupiłem tę całkiem fajną, a przy tym niedrogą karciankę dla dwóch osób, rozegrałem kilka partyjek i postanowiłem Wam co nieco napisać ;)

Czym jest gra Zombiaki?
Zombiaki to gra karciana dla dwóch osób. Każdy z graczy dostaje talię składającą się z 40 kart. Grający zombiakami stara się przejść z cmentarza do barykady ludzi, co oznaczałoby jego zwycięstwo, natomiast grający ludźmi musi to jak najbardziej opóźnić, oczekując Świtu, reprezentowanego przez ostatnią kartę w talii Zombiaków. To tak w skrócie ;)

Moja opinia
Gra jest ładnie wykonana, instrukcja nie budzi zastrzeżeń, niestety kilka kart jest troszkę niejasnych (ale można je sobie szybko ustalić). Gra się miło, bezstresowo (bo gra nie wymaga specjalnie dużo myślenia, a daje sporo frajdy). Jak już dwa razy wspominałem - gra jest przeznaczona dla dwóch osób, ale po zakupieniu Zombiaków 2 można znaleźć na internecie oficjalne zasady dla czterech osób, więc nie jest źle. Dla mnie to będzie idealna odskocznia od Wormsów, Blobów i GeneRally z kumplem :D

No i małe niejasności - może ktoś z Was grał :)
Ropa - Zagraj Ropę na dowolne pole i wskaż kolejne pola jej działania. Ropa zadaje łącznie 4 rany. Puste pole pochłania 1 punkt siły rażenia Ropy.
Ostatnie zdanie sugeruje, że to muszą być sąsiadujące pola. Pytanie jest, czy trzeba wskazać kolejne 4 pola, czy można np. dać 3 obrażenia na jednego zombiaka a ostatnie na inne sąsiednie pole.
http://files.neuroshima.org/z1rules.pdf - tu napisano: "Aby jednak przenieść ogień na kolejne pole, ropa musi zabić zombiego na polu poprzednim.", czego jednak w żaden sposób nie odzwierciedla treść karty.
Miotacz - Zgraj Miotacz na najbliższą przecznicę, na której znajduje się jakikolwiek Zombiak. Miotacz zadaje łącznie 5 ran, rozdzielanych przez ludzi (puste pole pochłania 1 punkt siły rażenia Miotacza)
Ponownie ostatnie zdanie sugeruje, że pola muszą być sąsiednie. Rozdzielanie obrażeń przez gracza oznacza, że mogę dać każdemu zombiakowi tyle obrażeń, ile chce, niezależnie czy to go zabije czy nie i przeskoczyć na sąsiednie pole. Pytanie: skoro zagrywa się Miotacz na przecznicę, to czy można jako kolejne cele dać inne, sąsiednie przecznice? Moim zdaniem tak, bo pierwsze zdanie tylko sugeruje gdzie ma się płomień zacząć, a później chyba może przeskakiwać na sąsiednie pola w dowolnym kierunku.

Jak znajdę więcej niejasności, to was pomęczę dalej ;)


Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: Space86 »

Kurcze w Zombiakach Ci nie pomogę - mam Zombiaki II Atak na Moskwę :}

Widziałem gdzieś w necie FAQ do tych gier chyba nawet na stronie wydawnictwa PORTAL


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Space86, masz Zombiaki 2, więc wiesz o co w grze chodzi, to napisz może jak Ty byś interpretował kartę Ropy. Różni się od Miotacza w zasadzie tylko tym, że można wybrać dowolne pole, z którego zaczyna działanie i brakiem zapisku o rozdzielaniu obrażeń przez ludzi. I właśnie ten brak zapisku pozostawia niejasność czy Ropa:
a) ma się rozlewać na 4 kolejnych obszarach (niekoniecznie w jednej lini, ale kolejne muszą ze sobą sąsiadować)
b) ma przeskakiwać po każdym punkcie obrażeń, ale może później wrócić na poprzedni obszar, tj rani na polu A, skacze na B, z powrotem na A i ostatni punkt gdziekolwiek po sąsiedzku
c) ma zabić zombiaka na którego została wylana i dopiero wtedy reszta punktów przechodzi na sąsiedni obszar (tak mówi instrukcja z linku z mojego poprzedniego postu i chyba tak będę grał, ale ta instrukcja to chyba do poprzedniej edycji, bo są pewne różnice w stosunku do mojej instrukcji :P)
d) może zostawić dowolną ilość ran przed przejściem na sąsiedni obszar (to chyba nie, bo nie ma zapisku o rozdzielaniu punktów jak w przypadku Miotacza)


Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

Ja również mam Zombiaki II i nie kojarzę tam tej karty, dlatego nie jestem wstanie Ci pomóc.


Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

To karta z jedynki :P Ale mechanika gry pewnie ta sama, więc moglibyście powiedzieć co wy byście zrobili ;)
A Zombiaki II pewnie też zakupię ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: Space86 »

Generalnie z Karty wynika że możesz zargać ją na pole A np 1 tor na 2 przecznicy
i potem masz 4 rany (i punkty obrażeń) do wykorzystania - jak grasz A a B przylega do A to zadaje jakieś tam rany czyli np ropa ma 4 na A leży zombiak i zadajesz mu 2 rany
na B leży zombiak i tez zadajesz mu 2 rany
ale możesz zagrać z A na C które jest oddalone o 1 pole wolne czyli ropa traci tam jeden obrażeń
czyli na A 2 rany na zombiaka, przepływa przez wolne pole (traci jeden punkt ) i atakuje zombiaka na C zadając mu 1 ranę która została :} nie wiem czy logicznie to napisałem

Aha ropa może sie rozpływać w dowolne kierunki
A miotacz tylko po prostej :} (w dwójce są kable i jeszcze jakaś karta o podobnym działaniu :})


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Rozumiem, że wg Twojej interpretacji Miotacz zadaje obrażenia w jednej linii ale wzłuż przecznicy, skoro jest napisane "Zgraj Miotacz na najbliższą przecznicę (...)". Niby ma to sens, ale na innych kartach jest jasno zaznaczone, gdy działają tylko na danym torze.

A co do Ropy to moja niejasność dotyczy tego, czy mogę przeskoczyć na następny obszar (wiem, ze sąsiedni) nawet wtedy, kiedy zombiak na poprzednim nie został zabity - bo przecież nie ma zapisku jak w miotaczu: "Miotacz zadaje łącznie 5 ran, rozdzielanych przez ludzi"


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: Space86 »

Niom możesz sobie wybrać jak masz3 zombiaki na 3 torach na jednej przecznicy
to pierwszy może dostać 2 drugi 2 a ostatni jedną albo inaczej. Nawet jak żaden nie spadnie zabity na śmierć :P


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Ej Zombiaki II są dobrze zbalansowane? Bo u nas w jedynce coś często Zombiaki przegrywają...


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

W dwójce są dwie przegięte karty (po jednej dla Zombiaków i dla ludzi), jak wywalisz te dwie karty to gra jest dobrze zbalansowana. Jak grasz z nimi to zagrana w odpowiednim momencie wygrywa Ci grę niezależnie od tego co zrobi przeciwnik.


Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: Space86 »

IMHO Zombiaki 2 są dobrze zbalansowane nawet jak sie zostawi Amerykański Shit i Kartę Zastepczą. większość zależy od ułożenia kart i taktyki :}
Gram ćżesto ze SCUDem i są wyrównane szanse
na 20 gier było 8/12 dla zombiakow - On mówi ze zombiaki mają łatwiej , ja że ludzie :}


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Hmm, może ja po prostu mam Zombiakami złą taktykę. Dzięki za odpowiedzi :)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Miszon »

Nie wiem jak dwójka, ale w jedynce mniej więcej po równo się rozkładają mi się zwycięstwa. Zależy najwięcej od potasowania kart tak naprawdę.


Z Ropą nie miałem problemu interpretacyjnego. Trzeba grać tak jak w instrukcji ;-) .


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Miszon, pewnie masz starą edycję, gdzie treści kart są w instrukcji i chyba lepiej sprecyzowane. U nas wciąż Zombiaki mają gorzej - byłem teraz pod namiotem w górach i tam nadal ludzie odnosili większość zwycięstw :P


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
arai
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1664
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 02:06
Lokalizacja: Wonderland
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: arai »

byłem teraz pod namiotem w górach i tam nadal ludzie odnosili większość zwycięstw :P
To zombiaki chociaż raz wygrały? A no tak, raz, przez mój błąd pod koniec gry.


"Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato."
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Miszon »

Rogo pisze:Miszon, pewnie masz starą edycję, gdzie treści kart są w instrukcji
A to może.
KOlega robił statystykę i na 40 gier wyszło mu 24:16 dla ludzi.
Dla zombiaków wydaje mi się kluczowa karta Terror. Jeśli mają ją w dobrym momencie (albo jak 2 razy w niewielkim odstępie), to ostro do przodu idą i ludzie zwykle się potem z tego nie są w stanie wygrzebać. Szczególnie jak jeszcze się Klik trafi do tego ;-) .


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
arai
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1664
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 02:06
Lokalizacja: Wonderland
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: arai »

Popieram. Karta Terror irytuje mnie chyba nawet bardziej niż karta Mięso.


"Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato."
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

No właśnie - zwycięstwo Zombiaków zależy w dużej mierze od tego jakie karty im podchodzą, a odpowiednich sytuacji jest mniej niż sprzyjających zwycięstwu ludzi, co mnie trochę zawiodło. I kurde jak wrócę do domu, to muszę sobie zrobić i wydrukować jakieś fajne żetony do oznaczania ran Zombiaków.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: Space86 »

Ja mam takie w planach :} W czarnych kółkach :}
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 15 lip 2011, 12:38 przez Space86, łącznie zmieniany 2 razy.


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Szkoda, że widzę tylko 'hot-link disabled' :D

Ja myślałem o czymś takim:
Obrazek
(sam robiłem, więc specjalnie piękne nie jest)

Zrobię je dwustronne (z jednej strony jedynki, z drugiej dwójki), podkleję na coś grubego (został mi kawałek płyty korkowej 3mm) i te 10 żetoników powinno spokojnie wystarczyć :)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Miszon »

Ja nie używam żetonów, zaznaczam rany kładąc na zombiaku po prostu strzał, który zasłania mu tyle życia, ile dostał :-) .


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Miszon pisze:Ja nie używam żetonów, zaznaczam rany kładąc na zombiaku po prostu strzał, który zasłania mu tyle życia, ile dostał :) .
A co z kartami typu Miotacz, 220V i Ulica w ogniu? Poza tym moje żetony już sklejone i prezentują się bardzo ładnie - tylko trochę blade wyszły ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Miszon »

Rogo pisze:A co z kartami typu Miotacz, 220V i Ulica w ogniu?
zawsze znalazła się jakas odrzucona karta, którą mozna było użyć do zakrycia żyć zombiaka.


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Miszon »

Rogo pisze:No i małe niejasności - może ktoś z Was grał
Ropa - Zagraj Ropę na dowolne pole i wskaż kolejne pola jej działania. Ropa zadaje łącznie 4 rany. Puste pole pochłania 1 punkt siły rażenia Ropy.
Ostatnie zdanie sugeruje, że to muszą być sąsiadujące pola. Pytanie jest, czy trzeba wskazać kolejne 4 pola, czy można np. dać 3 obrażenia na jednego zombiaka a ostatnie na inne sąsiednie pole.
Z opóźnieniem, ale myślę, że to rozwiąże problem. Otóż w pierwszej edycji, w której była instrukcja na osobnej kartce, jest napisane dosłownie tak:
"Ropę można rozlać i zapalić wg dowolnie biegnącej ciągłej linii (nie koniecznie prostej, lecz bez skosów). Ropa ma siłę rażenia równą 4, co oznacza, że można zadać kilku zombim i psom sumarycznie 4 rany. Aby jednak przenieść ogień na kolejne pole ropa musi zabić zombiego na polu poprzednim. Ropę można rozlać także na pustym polu - wtedy siła ropy spada o 1 za każde takie pole."
Treść karty u ciebie tej zasady w przedostatnim zdaniu nie odzwierciedla, bo pewnie zabrakło miejsca na karcie ;-) . Natomiast ten faq by się zgadzał z tym, co jest w instrukcji papierowej.
Rogo pisze:Miotacz - Zgraj Miotacz na najbliższą przecznicę, na której znajduje się jakikolwiek Zombiak. Miotacz zadaje łącznie 5 ran, rozdzielanych przez ludzi (puste pole pochłania 1 punkt siły rażenia Miotacza).
[...]Pytanie: skoro zagrywa się Miotacz na przecznicę, to czy można jako kolejne cele dać inne, sąsiednie przecznice? Moim zdaniem tak, bo pierwsze zdanie tylko sugeruje gdzie ma się płomień zacząć, a później chyba może przeskakiwać na sąsiednie pola w dowolnym kierunku.
Konkretniej jest tak:
"miotacz ma siłę rażenia równą5. Działa na najbliższą ludzi przecznicę, na której znajduje się jakikolwiek zombie lub pies, zadając sumarycznie 5 obrażeń (rozkładanych wg woli ludzi, przy zachowaniu zasady, że puste pole kosztuje 1 siły rażenia). Nie można także zapalać celu za murem.

Jak widać - sprawa jest jasna. I nie można przenieść ognia na kolejną przecznicę, bo słowo "najbliższą" jest pogrubione. Zresztą - jak to sobie wyobrażasz, płomień z miotacza nagle skręcił i powędrował dalej? :-P


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
Rogo [Autor tematu]
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Fajnie, że w nowej edycji przenieśli treści z instrukcji do kart, ale mogli być ciut bardziej precyzyjni :P
A gram właśnie tak jak opisane powyżej, bo to co znalazłem to chyba nie było FAQ tylko właśnie instrukcja do którejś z poprzednich edycji :P

Dodam też, że jako posiadacz obu części Zombiaków testowałem wariant gry na 4 osoby.
Trochę długo się ciągnęło, ale było spoko :)


Ja nawet nie mam Talismana.
ODPOWIEDZ