Różne wydania

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
LeoJohnson [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 26 cze 2005, 23:42

Różne wydania

Post autor: LeoJohnson » piątek 01 lip 2005, 11:49

Serdecznie witam.

Mógłby ktoś kto sie w tym w miare nieźle orientuje opisać po krótce różnice w wydaniach (1. i 2.) polskich oraz nakreślić mniej więcej jak weoluowały wydania oryginalne(talisma).

Czy wydania polskie dotyczą tylko podstawowej? Czy inne oficjalne dodatki też mają reedycje?ambar0
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 343
Rejestracja: środa 17 mar 2004, 21:41
Płeć:

Post autor: ambar0 » piątek 01 lip 2005, 13:16

W Anglii wydano kiedyś pierwszą edycję Talismana... Ponieważ stała się dużym sukcesem komercyjnym, rozpoczęto pracę nad drugim wydaniem, tym razem rozbudowując je o dodatki. Licencję na Talismana 2-ed wykupiła Sfera. Tworząć polską wersję, zmieniono grafikę (z kiepskich kolorowych obrazków, na porządne, ale czarno-białe), inaczej rozplanowano dodatki (część kart wylądowała w innych dodatkach, jeden z angielskich dodatków został włączony do podstawki). Dodatkowo w kraju ukazał się Sferowski dodatek do MiMa, czyli Jaskinia. W międzyczasie GW rozpoczeło pracę na 3-ed. Po ich zakończeniu (wydaniu zaplanowanych dodatków) słuch o grze zaginął. Prawdopodobnie ludzie nie widzeli sensu kupowaniu 3-ed, gdy w ich domu, na półce leżała 2-ed.

I szybki powrót do Polski. Sfera nie mając już licencji na MiMa (zapewne kontrakt terminowy), tworzy Magicznego Miecza. Po prostu plagiat. Wydawane są dodatki do MMa, a pod koniec życia Sfery, również 2-ed MMa...

KONIEC :PODPOWIEDZ