Strona 1 z 3

Publikacja elektroniczna o Magii i Mieczu (propozycja)

: wtorek 15 sty 2008, 01:38
autor: Skogtroll
Witam!
Planuję przygotować coś w rodzaju magazynu (ogólnie jakiegoś rodzaju publikacji) dotyczącego Magii i Miecza. Coś podobnego (lub całkiem inne) do Herald na Talismanisland. Mogłoby to przybrać formę periodyku (czyli wydawnictwa ciągłego, ukazującego się co jakiś czas) lub wydawnictwa zwartego (czyli jednego zamkniętego egzemplarza). Byłaby to publikacja elektroniczna w formacie PDF, czyli możliwa do odczytania wszystkim, którzy posiadają odpowiedni program (np. darmowy Acrobat Reader).

Zastanawiam się, jakie treści możnaby tam zamieszczać (zamieścić). Myślałem nad zebraniem ciekawych, ważnych i przydatnych informacji z tego Forum, np. różnych zagadnień z działu „Kwestia Zasad”, czy też recenzji i opisów dodatków z „Twórczości Graczy”.

Ogólnie uważam, że takie coś byłoby przydatne z różnych względów:
- dla nowych przybyszy do „Świata Mima”, jako źródło najważniejszych informacji „podręcznych” o MiM (i może ogólnie o Forum, ale to właśnie kwestia tego, co będzie zawierała owa publikacja),
- dla „starych wyjadaczy”, gdyby im wyłączyli neta ;-), a chcieliby zerknąć na propozycję którejś z zasad itp. Albo po prostu wydrukować sobie i mieć takie coś na stare lata, by mieć co opowiadać i pokazywać wnuczkom przy kominku ;-)
- dla marketingu ;-), by promować Forum i ogólnie świat fanowski MiMa w Internecie i na podwórku, wysyłając znajomym, na inne fora, etc.

Można z tego zrobić taką gazetkę forumową, czy magiomieczową i umieścić gdzieś w widocznym miejscu na Forum.

Jest też taka kwestia, że sam nie będę w stanie pisać ewentualnych artykułów (brak odpowiednich zdolności dziennikarskich), dlatego w pierwszej kolejności wezmę się za zebranie ciekawych i wartościowych rzeczy z tego Forum.

Mam zatem do Was, Drodzy, pytanie, jakie tematy, działy, problemy proponowalibyście do takiego rodzaju „wydawnictwa”. Wrzucajcie więc wszelkie swoje pomysły. Na pewno znajdzie się wiele, z których można skorzystać. A może ktoś chciałby pisać jakieś artykuły?

Oczywiście przed wykorzystaniem danego pomysłu, czy topicu z Forum, zapytam listownie autora o zgodę na publikację.

PS. (dla zainteresowanych „Trollami”)
Wiem, że niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego chcę się zabrać za jakieś takie cuda, nie dokończywszy uprzednio tak świetnie (ironia) zapowiadającego się dodatku, jakim są „Trolle”. Otóż odpowiedź jest taka: do Trolli trzeba mieć wenę, a jej ostatnio u mnie brak. Mam zamiast tego wenę do tysiąca innych rzeczy;-) Ale spoko, Trolle nie uciekną. Kiedyś się pojawią ;-)

Pozdrawiam!
Skogtroll

: wtorek 15 sty 2008, 08:32
autor: SeSim
Pomysł ciekawy. I tak miało powstać FAQ, a taka gazetka mogłaby być fajną alternatywą. Osobiście nie bardzo widzę sens wydawania takiej gazetki periodycznie. Po prostu może nie być wystarczającej ilości materiałów, a wtedy co? Będą artykuły o tym co się dzieje w shoutboxie :D

: wtorek 15 sty 2008, 15:21
autor: Katiusha
Ostatnio najczęściej pojawiającym się pytaniem na forum zadawanym przez nowych Userów jest; "Skąd można ściągnać instrukcje albo plansze do...."
Zatem odpowiedz na to pytanie mogła by się znaleść w tym Poradniku MiMoManiaka. ;)

Przydałyby się jeszcze wskazówki jak robić karty np Przygód, Czarów, Poszukiwaczy tzn od czego zacząć, jakich programów użyć i wogóle co i jak.

Poza tym jak drukować i sklejać dodatki aby wygladały i miały wymiary kart takie jak w oryginale.

Ewentualnie opisy dodatków autorskich na jakie warto zwrócić uwage i druknąć.

: wtorek 15 sty 2008, 21:21
autor: SeSim
Ostatnio najczęściej pojawiającym się pytaniem na forum zadawanym przez nowych Userów jest; "Skąd można ściągnać instrukcje albo plansze do...."
Zatem odpowiedz na to pytanie mogła by się znaleść w tym Poradniku MiMoManiaka. ;)
Najlepiej byłoby opracować wspólnie niejasności instrukcji (nie własne interpretacje) i dodać do tej gazetki takowe instrukcje. Z góry mówię, nie dotykam Jaskini nawet kijem :P

: środa 16 sty 2008, 15:44
autor: Skogtroll
Witajcie!
Dzięki za odzew!
Myslę podobnie, jak SeSim, że nie ma raczej sensu wydawać tego periodycznie. Może to być jeden egzemplarz z ewentualnymi późniejszymi dodatkami do "wydania głównego".
Katiusha pisze:Przydałyby się jeszcze wskazówki jak robić karty np Przygód, Czarów, Poszukiwaczy tzn od czego zacząć, jakich programów użyć i wogóle co i jak.

Poza tym jak drukować i sklejać dodatki aby wygladały i miały wymiary kart takie jak w oryginale.
Podoba mi się ten pomysł. Istnieje tylko kwestia tego, że każdy z czołowych twórców dodatków, robi Karty na swój sposób. Można zrobić rozdział typu "Jak to zrobić" i zamieścić tam różne sposoby na wykonanie dobrych Kart do MiM.
SeSim pisze:Najlepiej byłoby opracować wspólnie niejasności instrukcji (nie własne interpretacje) i dodać do tej gazetki takowe instrukcje.
Byłoby super, jednak w rzeczywistości będzie to raczej trudne. Za dużo na forum "indywidualistów" w kwestii zasad ;-) Ale jednak, może uda się takie coś osiągnąć ;-)

Tak więc kolejny apel:
Do czołowych Twórców dodaktów (tak, wiem że hierarchizuję, lecz taka jest rzeczywistość: są lepsi, gorsi i beznadziejni twórcy dodaktów do MiM) - mam tutaj szczególnie na myśli (jeśli chodzi o tych czołowych).... hmm, trudno teraz sobie przypomnieć... Gieferga, WindyIndy'ego, Valdiego, Isztwana, Stave'go i kogo tam jeszcze uważacie za naprawdę dobrego - o podzielenie się swoim warsztatem ( w formie poradnika 'krok po kroku'), by móc zamieścić go na łamach tego "podręcznika"! Jeśli to czytacie, to poproszę o wiadomości na PW lub mailowo.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam!
Skogtroll

: środa 10 wrz 2008, 21:39
autor: Mecenas
Katiusha pisze:Zatem odpowiedz na to pytanie mogła by się znaleść w tym Poradniku MiMoManiaka. ;)
mogłaby powstać płytka DVD jako mega pakiet MiM dla kolekcjonerów, tak jak kiedyś powstała seria "KOMPENDIUM WIEDZY SECRET SERVICE"...
ciekawa sprawa...

: czwartek 11 wrz 2008, 11:20
autor: HunteR
Ciekawy pomysł. Osobiście uważam że wydawanie tego po kawałku byłoby dobrym pomysłem. Taka właśnie gazetka internetowa, w każdym numerze coś innego. W jednym np. poszczególne zasady oficjalne, w innym zasady fanowskie/opcjonalne, w jeszcze kolejnym spisy kart itp, czy też propozycje różnych zmian, innym razem z kolei porady dla twórców itd. Po pierwsze byłoby to bardziej przejrzyste a po drugie można by zacząć publikować wtedy kiedy cokolwiek byłoby już gotowe zamiast czekać aż całość zostanie ukończona :wink:

: czwartek 11 wrz 2008, 12:26
autor: Valdi
Nie mówie pomysły fajne ale było by miło jeżeli ktoś by jakiś z nich pociągnął taka gazetka to oprócz obsługi Worda nic innego nie trzeba (w wordzie wrzuca się jpg jako tło i sie pisze...) nic więcej.
Tylko czy oprócz pomysłów może ktoś do realizacji?

: czwartek 11 wrz 2008, 15:12
autor: Skogtroll
Valdi pisze:oprócz obsługi Worda nic innego nie trzeba
No właśnie. Miałem ambicje, żeby raczej zrobić to bardziej "profesjonalnie", np. InDesignem. W Wordzie raczej kiepsko operuje się obrazkami i typografią.
Co do wykonania (pomysły, sugestie, wybrane tematy z Forum) pisałem swego czasu do paru osób na Forum i owszem był odzew, że pomogą, ale później cisza...

: czwartek 11 wrz 2008, 18:35
autor: Erestor
Można zrobić w Wordzie, a później przerobić na pdf i już będzie wyglądało profesjonalnie :)

: czwartek 11 wrz 2008, 18:38
autor: Skogtroll
Erestor pisze:Można zrobić w Wordzie, a później przerobić na pdf i już będzie wyglądało profesjonalnie
Skoro tak uważasz. Jednak nadal upieram się, że operowanie grafiką i typografią w Wordzie nigdy nie będzie nawet trochę "profesjonalne". No chyba, że jesteś starym wyjadaczem i masz Worda w małym palcu u nogi ;-)

EDIT:
Ale w sumie racja. Jak ktoś chce, to może to zrobić w czymkolwiek. Ja rzuciłem pomysłem i prośbą o pomoc do Użytkowników, ale nic z tego nie wynikło. Może ktoś z młodej gwardii się za to zabierze ;-)

: czwartek 11 wrz 2008, 23:29
autor: Erestor
Skogtroll pisze:Skoro tak uważasz. Jednak nadal upieram się, że operowanie grafiką i typografią w Wordzie nigdy nie będzie nawet trochę "profesjonalne". No chyba, że jesteś starym wyjadaczem i masz Worda w małym palcu u nogi ;-)
Nie chodziło mi o to,że Word jest super zajefajnym programem do tego, ale na pewno da się na nim zrobić coś porządnego. Mój współlokator na przykład wydaje swojego zin'a tworzonego w Wordzie i wygląda całkiem nieźle :D

: piątek 12 wrz 2008, 08:15
autor: 7Tristan
Skogtroll ja w miarę moich ubogich możliwości byłbym zainteresowany pomocą w realizacji takowego projektu. Jakbyś mógł to walnij mi na priv jak mogłaby wyglądać taka współpraca ,żebym zweryfikował ,że mam tych zdolności na tyle - bo chęci mi nie braknie O:)

Pozdrawiam

Ps mogę śmiało pisać teksty,lubię to (doświadczenie zawodowe - miesięcznik studencki :D ),ale grafiki robić nie umiem...

: piątek 12 wrz 2008, 08:47
autor: SeSim
Skogtroll pisze:No właśnie. Miałem ambicje, żeby raczej zrobić to bardziej "profesjonalnie", np. InDesignem. W Wordzie raczej kiepsko operuje się obrazkami i typografią.
Writer z Open Offica pod tym względem jest o niebo lepszy. Zwłaszcza operacje na obrazkach... Intuicyjne, obrazki Ci nie przeskakują losowo po stronie. Wszystko płynnie i szybko działa. Polecam. Od dłuższego czasu używam OO w domu i jestem z niego o wiele bardziej zadowolony niż z MS Office...

: piątek 12 wrz 2008, 11:07
autor: Killah Bane
Też byłbym za periodykiem. Zasady, spisy Kart, recenzje dodatków, takie tam. No i mam nadzieję, że będzie tam coś o Magicznym Mieczu.

: piątek 12 wrz 2008, 15:26
autor: artur
Kochani, wszystko pięknie i ładnie ale kłaniają się pewne kwestie prawne.
Po pierwsze prawa autorskie do znaków towarowych - MiM jest na pewno zastrzeżony. Po drugie prawa autorskie autorów ( w większości przypadków myślę że się dogadacie - ale co z oficjalnymi instrukcjami ?) po trzecie , jeżeli to ma się ukazywać systematycznie musi posiadać nr ISSN http://www.bn.org.pl/index.php?id=7&issn bez tego macie spore problemy przy dystrybucji. Dotyczy to też periodyków internetowych.
Więc trochę ostudźcie ten zapał. Bo między hobby a wydawnictwem jest bardzo płynna granica i można narobić sobie sporo problemów, a w szczególności jeżeli gazetka będzie dostępna w całym kraju, a internet na to pozwala.

: piątek 12 wrz 2008, 16:01
autor: Rogo
artur pisze:jeżeli to ma się ukazywać systematycznie musi posiadać nr ISSN http://www.bn.org.pl/index.php?id=7&issn bez tego macie spore problemy przy dystrybucji. Dotyczy to też periodyków internetowych.
Przynależność do systemu ISSN jest dobrowolna.
A tam jest napisane co innego :P

Poza tym dla chcącego nic trudnego :)

: piątek 12 wrz 2008, 17:24
autor: artur
To jest tak samo jak z ZUSem - podobno też jest dobrowolny, a płacić musi każdy:D
Bez numeru ISSN ciężko dostać się do serwisów oferujących prasę elektroniczną. ISBN - jest identycznym numerem - ale dla książek, poradników itp publikacji. I wiele platform internetowych np. Allegro, E-bay nie zamieści Ci produktu bez posiadania tego numeru - ten numer gwarantuje im że jesteś wydawcą/autorem danej publikacji. Przerabiałem temat bardzo dokładny szykując do dystrybucji Gry paragrafowe. Jest kilka wyjść, rozwiązań które można zastosować w takim periodyku - ale to nie są sprawy na forum ogólne. Konkurencja nie śpi :D

: piątek 12 wrz 2008, 18:30
autor: Skogtroll
Dżizas! Ludzie! O czym mowa? Czy ktoś proponował wydawanie tego w serwisach, czy kioskach? Przecież chodzi tutaj wyłącznie o publikację dla fanów MiM.
artur pisze:prawa autorskie do znaków towarowych - MiM jest na pewno zastrzeżony
Jeśli tak, to wszyscy mamy tutaj przechlapane: Forum, Autorzy dodatków, autorzy stron o MiM i MM etc.
Taka publikacja byłaby raczej rozpowszechniana podobnie jak dodatki autorskie, czyli byłaby o niej mowa w odpowiednich miejscach i tam też można by ją dostać (ściągnąć, poczytać online). Nikt za to nie będzie brał pieniędzy...

: piątek 12 wrz 2008, 19:29
autor: Mecenas
wydaje mi się, że chodzi tu o wydawanie (na próbę, a właściwie wstępnie) takiej publikacji, która będzie zamieszczona np: na jakiejś stronie internetowej lub forum dyskusyjnym jako *.pdf do pobrania... nie chodzi o wydawanie periodyku lub czasopisma ( :-) nie myślcie, że to tzw ustawa medialna... "rywin-gate" he he he)

oczywiście jest to hasłowo "rzucona" sprawa a nie fanatyczne zobowiązanie!
pewnie nic z tego nie wyjdzie... a może wręcz przeciwnie?... zobaczymy
pozdro

PS
dla fascynatów i ciekawskich polecam stronki dotyczące ISBN i nie tylko... naprawdę WARTO zobaczyć!!!!!
:arrow: WIKIPEDIA ISBN
oraz
:arrow: weryfikator numerów... różnych!

: piątek 12 wrz 2008, 23:02
autor: HunteR
Arturze nie przesadzasz? Kto się może doczepić? Sfera która już nie istnieje (a jak istnieje to i tak już nawet nikt z nich pewnie nie pamięta co to MiM bo robią jakieś proporczyki :P )? A może Games Workshop? MiMa już nie ma, nie znajdziesz tego w sklepach ani kioskach. Równie dobrze można by się przyczepić do umieszczania skanów gry w sieci albo nawet do tej strony i forum które wykorzystują przecież loga MiMa itd. Nikt tej gazetki nie chce robić odpłatnie, drukować i rozwozić do sklepów. To ma być praca od fanów dla fanów tak samo jak strony internetowe poświęcone tej grze. Ale co ja tam wiem :roll:

: sobota 13 wrz 2008, 14:03
autor: Raleen
Witam

Odnośnie kwestii prawnych, o których wspominał Artur, numerem ISSN bym się zanadto nie przejmował, chyba że rzeczywiście chcecie rozwinąć skrzydła. Natomiast kwestie praw autorskich i wykorzystania znaku towarowego MiM owszem mogą być szerokim polem do popisu...

Myślę, że z powyższego kwestie związane z logo da się jeszcze jakoś ominąć, natomiast kwestią kluczową są prawa autorskie. I tutaj owszem, gdyby się ktoś uparł, do pewnych spraw może się doczepić.

: niedziela 14 wrz 2008, 17:21
autor: Łudi
Witam po dłuuugiej przerwie.
Autorzy zamieszczanych prac robią to bezpłatnie więc powinno jakoś przejść. jednakże w myśl obowiązujący przepisów "wykorzystywanie znaków towarowych bez zgody właściciela jest karane" ale coś tam było o czerpaniu z tego korzyści.

Pozdrawiam

: niedziela 14 wrz 2008, 18:39
autor: Skogtroll
A co to? Niektórzy dopiero teraz się obudzili z tymi prawami autorskimi? To całe "gadanie" o znakach towarowych MiM powinno być chyba poruszone jakieś parę lat temu, zanim powstawały pierwsze dodatki autorskie...
A te powyższe posty nic nie wnoszące do tematu, a tylko traktujące o sprawach prawnych to mi podpada pod offtop. Załóżcie sobie panowie odpowiedni temat i tam rozprawiajcie o aspektach prawa. Proponuję wygrzebać wszystkie dodatki autorskie do MiM i jechać po każdym równo, bo żaden nie spełnia wymogów, by być 100% legalnym.
Sorry, ale ogólnie wkurza mnie takie pier... o niczym.
Dziękuję za uwagę i co złego to ja.

: niedziela 14 wrz 2008, 19:21
autor: Erestor
Skogtroll pisze:A co to? Niektórzy dopiero teraz się obudzili z tymi prawami autorskimi? To całe "gadanie" o znakach towarowych MiM powinno być chyba poruszone jakieś parę lat temu, zanim powstawały pierwsze dodatki autorskie...
Całkowicie się z tym zgadzam i też dziwi mnie to że nagle wszyscy się obawiają o prawa autorskie do znaków towarowych. Nie chodzi tylko o to, że wykorzystywane są loga MiM'a ale przecież większość grafik jest po prostu ściągnięta z internetu i przerobiona na potrzeby kart. Jest to jawnie nielegalne działanie i narusza prawa autorskie i również majątkowe twórców. Jeżeli ktoś miałby się przyczepić to już dawno by to zrobił bo forum i jego działalność są ogólnie znane. Proponuję więc skończyć te dywagacje dotyczące praw autorskich i wrócić do meritum, czyli do pdf'a podsumowującego działalność tego forum i doświadczenie graczy.