Strona 1 z 1

Gwiezdny Kupiec

: sobota 04 wrz 2010, 16:02
autor: Artrazar
Trafiłem na taki wątek na forum o planszówkach.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... c&start=75
Temat wciąż żyje, więc może coś z tego wyjdzie. GK to moja pierwsza w życiu gra planszowa (poza szachami, warcabami i chińczykiem), więc mam do niej wielki sentyment. Było to 21 lat temu!!! Znajomi z tamtych lat rozjechali się po świecie, ale na grę w wersji na PC przez neta pewnie daliby się namówić.
Trzymam kciuki za autora!
Aktualizacja!!!
Jest już wersja alpha gry!
Projekt miał etap kryzysowy, zmienił się autor, ale ciągle trwają prace.
http://coredump.pl/gk/GwiezdnyKupiec-ALPHAv0.2.zip
Zapraszam do testowania i odwiedzenia wątku.

wreszcie!

: niedziela 17 maja 2015, 10:34
autor: Artrazar
Inny autor, inna forma, ale jest wreszcie Gwiezdny Kupiec w wersji elektronicznej! Rozgrywamy już pierwsze sesje. Polecam zajrzeć na stonę http://gra.projekt-sekator.pl/index.php
Póki co, nie ma korporacji, ale miłośnicy wolnej konkurencji, mogą już szaleć :)

: środa 01 lip 2015, 10:42
autor: Zaberish
Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zobaczę na oczy działającego Gwiezdnego Kupca w wersji komputerowej, a tu proszę - bardzo miłe zaskoczenie! Gratuluję pomysłu i uporu w realizacji, jak tylko będę miał więcej czasu (czyli gdzieś w drugiej połowie lipca), na pewno zacznę grać.

Re: Gwiezdny Kupiec

: poniedziałek 30 sty 2017, 14:16
autor: Misiek

Re: Gwiezdny Kupiec

: wtorek 31 sty 2017, 09:27
autor: Krzysiek

Re: Gwiezdny Kupiec

: wtorek 31 sty 2017, 10:44
autor: Misiek
Sam nie wiem co myśleć o tym. Niby reaktywacja Encore i chęć uregulowania praw do gier by je wydać, ale bardzo mało konkretnie to się zapowiada. Będę śledził temat, może pojawią się nowe informacje. W tej chwili jest tak, że ktoś uzyskał? prawa do nazwy Encore i kombinuje dalej, czyli niewiele.

Re: Gwiezdny Kupiec

: wtorek 31 sty 2017, 13:13
autor: abubu
Misiek pisze:(...) chęć uregulowania praw do gier by je wydać (...)
Co do tych praw autorskich, to o nich na początku "zapomnieli" ... zajęli się tym dopiero jak gitgames im zwróciło na to uwagę. Ale pożyjemy, zobaczymy :)

Re: Gwiezdny Kupiec

: środa 01 lut 2017, 06:07
autor: Zaberish
Miałem o tym projekcie wspomnieć na swojej stronie, ale kiedy się okazało, że z wydaniem będą kłopoty, to się wstrzymałem - nie widzę sensu w informowaniu szerszej publiczności o projekcie, który najprawdopodobniej powstał wyłącznie dlatego, że ktoś zwęszył potencjalnie dobry interes i nie zadał sobie nawet trudu sprawdzenia na BGG informacji o "Gwiezdnym kupcu".

Tak na marginesie sytuacji, to jakiś czas temu w jednym z komentarzy do wpisu o "GK" na mojej stronie jeden z czytelników podał linka do opracowanej przez niego wersji gry - link nadal działa, jakby ktoś chciał...

Re: Gwiezdny Kupiec

: wtorek 17 paź 2017, 18:35
autor: Tronar
Ha! Mam ta grę w mojej kolekcji :)

Re: Gwiezdny Kupiec

: sobota 03 mar 2018, 19:21
autor: Lagi
Dzięki Zaberish, zawsze miałem ochote na Kupca popatrzeć [o graniu nie marze]. Brzmi bardzo solidnie; izotop, polimery, korporacje... , tory na planszy+dziennik wyglądają zachęcająco-odstraszająco jednocześnie.

Jakie są wasze wrażenia z Gwiezdnego Kupca? to jest dobra gra? czy raczej takie prawnicze piekiełko gąszczu niepotrzebnych zasad.

Re: Gwiezdny Kupiec

: sobota 03 mar 2018, 20:47
autor: Space86
GIera trudna to trzeba jej przyznać, ale jak się już człowiek wkręci to jest mega spoko, za dzieciaka się na wakacjach giercowało nieraz całe noce (na przemian z MM i MIM).

Re: Gwiezdny Kupiec

: wtorek 06 mar 2018, 11:31
autor: Lagi
ok, drukłem sobie.

czy żetony statków kosmicznych i żetony nieudanych skoków można skleić ze sobą dwustronnie?

pierwsza partia sam ze sobą jak tylko skończe zajęcia z plastyki.

P.S. zasady symulowania rzutu kostką przez ciągnięcie żetonów [1.0] :lol: , czuje że ktoś lubił bardziej pisać zasady, niż nimi grać - :x zaakceptowałem że będzie ciężko.

Edit: poległem przy Kupcu. Wiedziałem, że gra będzie mulić, ale nawet nie ogarniam zakresu wszystkich zasad.
Handel - co etap trzeba wylosować ceny 18 towarów + jeśli jest kupiec na jakiś, to zaczyna się "rozliczenie podatkowe". Sądzę że ten mechanizm jest dość szybki, tylko kiepsko wytłumaczony w instrukcji.

1.[ 2k6 + podaż na żetonie (zwykle ujemna np.-7)] = ruch żetona PP w prawo od Zera (ujemny w lewo)
2.[cena max kupna - cena towaru wskazana na planszy przez żeton (1-20)] = idź max w lewo na taki mdf [dolny +X] => X
3. możesz kupić tyle, ile żeton PP jest na prawo od twojego X.

Zasady są ciężkie, a instrukcja jest napisana fatalnie i nieczytelnie [skład tekstu]:
*przygotowanie do gry - jest napisane w ostatnim paragrafie !
*23.7 - wariant dla 2 graczy - modyfikatory nie są rozpisane dla konkretnego systemu. I brakuje 6 tego dla polimera
*nie ma żadnego skrótu zasad, żeby zacząć szybko gre, żeby się nauczyc z instrukcji grać trzeba zacząć gre i szukać gdzie jest opisany następny krok.
*zasady są rozrzucone po instrukcji - np. co robi klasa załogi - info jest w 2x na planszy i kilku w instrukcji.
*gra jest rozbudowana i ma dużo elementów, które są poruszane wszystkie naraz.

Żetoniki - nic nowego. Przemieszczają się (podmuch wiatru jak odkładasz instrukcje, poruszone przez najlżejszy dotyk, przypadkiem lub kartką na planszy), ciężko je podnieść bo są cienkie, trzeba je rozmieniać. plus w GK większość jest 1 stronna - musisz je jeszcze obracać żeby widzieć co jest na żetoniku (skleiłem dwustronnie żetony towarów, statku+nieudany_skok).
ło rany, tor gotówki znaczony żetonAMI ?! Naprawde nie wiem po co, zwłaszcza że jest dziennik Gracza, w którym i tak trzeba wszystko notować.


edit 2: aaa wyczaiłem ceny na 2 graczy [znalazłem na foty star tradera awers i rewers]
oczywiście jak każdy żeton sklejamy dwustronnie.
awers normalny mdf PP towaru / rewers mdfPP towaru dla 2graczy [ załącznik]

Re: Gwiezdny Kupiec

: czwartek 30 maja 2019, 22:07
autor: Bolid
"Żetoniki - nic nowego. Przemieszczają się (podmuch wiatru jak odkładasz instrukcje, poruszone przez najlżejszy dotyk, przypadkiem lub kartką na planszy)"

i te problemy rozwiązuje **Gwiezdny Kupiec Online** - znakomita, pieczołowita adaptacja "Gwiezdnego kupca", znakomitej gry ekonomicznej.

http://gra.projekt-sekator.pl/index.php

Opracowanie komputerowe oszczędza wysiłku związanego z kontrolowaniem rozgrywki i przestrzeganiem zasad. Wersja komputerowa kładzie duży nacisk na możliwość handlu między graczami.

Re: Gwiezdny Kupiec

: niedziela 16 cze 2019, 20:06
autor: Bolid
Lagi pisze:
wtorek 06 mar 2018, 11:31
Sądzę że ten mechanizm jest dość szybki, tylko kiepsko wytłumaczony w instrukcji.
Masz rację, to nie jest dobrze opisane. Spróbuj tak:

1) Ustalasz jak przesunęłaby się cena na rynku **bez uwzględniania udziału graczy**. W tym celu rzucasz dwoma kostkami i dodajesz modyfikator na żetonie. Na wynikowym polu ustawiasz żeton PP.

2) Jeśli ktoś z graczy oferuje cenę korzystniejszą od tej wynikowej ceny, to może kupić (zaczynając od gracza dającego najlepszą ofertę). Może kupić ilość towaru od żetonu PP do pola z wartością pokazującą, o ile jego cena jest lepsza od obecnej. Czyli na przykład handlujemy żywnością. Żywność jest po 9, gracz daje 11, czyli o 2 więcej, czyli może kupić od żetonu PP do tego +2 na dole toru podaży/popytu. Ponieważ skupuje on towar od osób chcących sprzedać po 11, to wraz z jego zakupami maleje ilość towaru, które można kupić po 10. Odwzorowuje się to przez przesuwanie żetonu PP w lewo za każdą kupioną jednostkę towaru.

W instrukcji jest to jeszcze poprzedzone dodatkowym zastrzeżeniem: można kupić jeśli żeton Podaży/Popytu leży na polu 0 lub dodatnim. Moim zdaniem jest to przepis opcjonalny i należy go rozumieć: tylko wtedy, gdy gdy PP leży na polu dodatnim jest dostępny towar na rynku. W przeciwnym razie towar mają tylko ci, którzy go potrzebują (i mają do niego stałe dojścia), a reszta go nie dostanie, choćby znacznie przebijała cenę. Tak jak mówię, ten przepis można traktować jako opcjonalny. Jeśli go odrzucimy, przebijając cenę można kupić nawet towar, który obecnie jest rzadki w systemie.

Re: Gwiezdny Kupiec

: niedziela 14 lip 2019, 23:28
autor: Lagi
bolid; 2 dni temu nawet wyciągnąłem Kupca z szafy, rozwijam plansze i czuje jakiś pozytywny dreszczyk. Sekundę po otwarciu kartek z instrukcją wrzuciłem wszystko z powrotem na szafę.
Nie da się tego czytać. Zasady są napisane jak jakieś przepisy podatkowe. Nie będę się lansował na konesera gier.

jeśli ci chce napisać jakąś fanowską instrukcję / remake zasad to końcem tego roku, mogę zrobić następne podejście. A jak ogarnę zasady, to nawet moge przetestowac ze znajomymi.

Re: Gwiezdny Kupiec

: środa 11 mar 2020, 23:55
autor: dexterix01
@Lagi Mam jakieś dziwne wrażenie, że Twoja plansza wygląda inaczej od mojej, muszę wygrzebać to co mam i sprawdzić. Te zasady też jakoś dziwne. Mi ogarnięcie zasad zajęło jakieś 8h (chyba 1 nie przespana noc w życiu). Akurat w tej grze upraszczanie czy eliminowanie zasad rozwala cały system gry. Jest to gra ekonomiczna i dosyć rozbudowana, a mam nawet dziwne wrażenie, że cała ekonomia działa tam jak u nas ;)